Nexus 4 - telefon dla nerda.
W związku z tym, że wpadł mi w ręce telefon Nexus 4 postanowiłem trochę o nim napisać.
Nexus 4 - telefon zaprojektowany przez Google. Tym razem wyprodukowała go firma LG Electronics. Premiera odbyła się w listopadzie 2012 roku.
Oczywiście działa pod systemem Android. Bez wątpienia jest on w tej chwili najbardziej popularnym systemem operacyjnym na urządzenia mobilne. Testowany przeze mnie egzemplarz ma najnowszą wersję systemu Android - 4.2.2. Jelly Bean.
Jeszcze nie miałem do czynienia z tak wysoką wersją, więc sprawdziłem co nowego mamy w wersji 4.2.2. Najważniejsze:
- naprawiono błąd streamingu przez Bluetooth.
- przytrzymanie ikony Wi-Fi i Bluetooth w szybkich ustawieniach powoduje włączenie/wyłączenie opcji.
- nowe powiadomienie pobierania, które pokazuje stan procentowy i przewidywany czas do ukończenia pobierania
- nowy dźwięk dla ładowania bezprzewodowego i powiadomienia o niskim stanie baterii
- usunięto opcję pokazania wszystkich połączeń w aplikacji telefonu
- nowa animacja galerii pozwala na szybsze ładowanie
- whitelista debugowania USB
- poprawki błędów i wydajności
A co oznacza tajemnicza nazwa Jelly Bean? Bo chyba nie wszyscy wiedzą o co chodzi z tymi nazwami. Od kwietnia 2009 roku każda wersja Androida ma nazwę nawiązującą do jakiegoś deseru. Czyli zaczęło się od v 1.0 Apple Pie (jabłecznik), 1.1 Banana Bread (chleb bananowy) przez bardziej przeze mnie zapamiętane 2.0 Eclair (ekler), 2.2 Froyo (frozen yogurt - mrożony jogurt), 2.3 Gingerbread (piernik), do 4.0 Ice Cream Sandwich (lodowa kanapka) i ostatecznie 4.2 Jelly Bean (żelek). Następna wersja 5.0 ma się ponoć nazywać Key Lime Pie (placek limonkowy). I tak będzie dalej aż do litery Z.
Zaraz, ale miało być o telefonie. Zainstalowano w nim aplikacje do wszystkich usług Google, czyli:
- Google Play
- Google Now
- Google+
- Gmail
- Kalendarz Google
- Dysk Google
- Google Talk
- Wyszukiwarka Google
- Google Beam
- Google Wallet
- Google Maps
- Google Earth
- Picasa
- YouTube
Nexus 4 to takie urządzenie do wielbienia Google i jego produktów. Sam korzystam w z wielu aplikacji/usług Google i z większości jestem zadowolony.
Trochę o wyglądzie - duży i dość cienki, płaski tył mieni się pod światło. Ekran o przekątnej 4,7cala, co stawia go w czołówce. Zastosowano w nim LCD typu True HD IPS Plus o rozdzielczości 1280×768 pikseli. Ekran zabezpieczono odporną na zarysowania powłoką Corning® Gorilla® Glass 2.
Procesor zastosowany w Nexus 4 to czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 bazujący na rdzeniach Krait, o taktowaniu 1,5 GHz. Razem z tym procesorem, w układzie SoC pracuje układ graficzny (GPU) Adreno 320. Większości z nas i tak nic to nie mówi. Bla bla bla 4 rdzenie, bla bla bla 1,5 GHz...
Nasz egzemplarz ma 16GB pamięci, z czego do dyspozycji mamy 13GB - resztę zajmuje system i zainstalowane przez producenta aplikacje.
Nexus 4 posiada oczywiście Wi-Fi, w standardach a/b/g/n. Urządzenie wyposażono także w Bluetooth w wersji 4.0 oraz coraz bardziej popularny moduł NFC. Posiada także GPS (z AGPS), oraz złącze microUSB. Gniazdo słuchawkowe jak się domyślacie to jack 3,5mm.
Aparat główny 8 Mpix, można nagrywać nim filmy w rozdzielczości 1080 pikseli. Dodatkowy aparat (przedni) ma 1,3 Mpix.
Ogólnie Nexus 4 wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Do tego jest tańszy od podobnego Galaxy S III czy Sony Xperia Z.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz