Dziś przeczytałem artykuł na tvn24 i przypomniałem sobie o moim poście z prywatnego FB z dnia 18.01.2015r. Poniżej przytoczę jego dłuższy fragment.
Czy wiecie, że ludzkie oko prócz receptorów pasma widzialnego zawiera receptory, których już dawno nie używamy, wręcz jako gatunek zapomnieliśmy o ich istnieniu? Okazuje się, że ludzkie oko prócz przyjemności widzenia ma za zadanie utrzymać nasz organizm w stanie gotowości bądź "przełączyć" nas w stan odpoczynku.
Chodzi o odbiór pasma niebieskiego. Dawno temu człowiek wychodził na dwór i po spojrzeniu w niebo wiedział dość dokładnie, która jest godzina. Nie tylko po położeniu słońca na nieboskłonie ale również po kolorze nieba potrafiliśmy określić porę dnia.
Jesteśmy istotą o dziennej aktywności, jednak rozwój elektryczności na przełomie XIX i XX wieku zmienił nasze funkcjonowanie. Pojawiła się praca dwu i trzy zmianowa a dawno temu byliśmy ograniczeni długością dnia, to on regulował nasz cykl życia. Wstawaliśmy z kurami i z kurami się kładliśmy.
Elektryczność i rewolucja przemysłowa umożliwiła wydłużenie dnia pracy, zmianę naszych zachowań. Skutkiem ubocznym był zanik zdolności określania pory dnia. Od czego są zegarki. Jednak nasz umysł jest nadal sterowany przez widmo światła najbardziej powszechnego - koloru niebieskiego nieba. Sztuczne oświetlenie mamy gdzieś od 100 lat, sama elektryczność jest niewiele wcześniej odkryta, zaś pierwszy chronometr zbudowano 1759 roku. Natomiast podział na dzień i noc był jeszcze przed pojawieniem się człowieka na Ziemi.
Dlatego jeżeli musimy rano wstać i chcemy szybko się rozbudzić, powinno się odsłonić wszystkie okna lub wyjść na dwór. 20-30 minut wystarczy by nasz umysł przełączył się w tryb aktywnej pracy.
Wiem, że nie zawsze mamy piękne niebo - zwłaszcza na naszej szerokości geograficznej o tej porze roku - wstajemy: ciemno, wracamy z pracy ciemno. Dlatego jesteśmy ospali, docieramy do szkoły, biura, zakładu pracy gdzie jesteśmy bombardowani sztucznym, niezbyt zdrowym oświetleniem. Jeżeli chcemy poprawić swoją efektywność, gdy tylko to możliwe wyjdźmy na zewnątrz.
Niedawno odkryto, że ekrany LCD - telewizory, monitory, tablety i smartfony -emitują najwięcej pasma zbliżonego do naszego nieboskłonu. Dlatego jeżeli jest wieczór, jesteśmy zmęczeni i chcemy zasnąć nie powinniśmy się korzystać z wymienionych wyżej zdobyczy techniki. Zasłonić okna, powyłączać smartfoniki, tablety, telewizory i kłaść się spać! Dopóki nie odetniemy naszego umysłu od niebieskiego światła nie przełączy się on w tryb spoczynku. Większość osób potrzebuje 8 godzin snu. Jeżeli śpisz krócej lub dłużej z pewnością odbije się to negatywnie na długości twojego życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz