Już każdy liczący się operator świadczy usługi w zakresie LTE (4G*). LTE czyli Long Term Evolution to standard bezprzewodowego przesyłu danych będący następcą UMTS (3G*).
LTE charakteryzuje się dużą prędkością pobierania danych - do 100 Mb/s (dla porównania: HSPA+ 28 Mb/s, HSPA 14 Mb/s i UMTS 384 kb/s). Większa jest również prędkość wysyłania danych - do 50 Mb/s (dla porównania: HSPA+ 11 Mb/s, HSPA 5,7 Mb/s i UMTS 384 kb/s). Występują w niej małe opóźnienia w pobieraniach pakietów, są to czasy na poziomie 5 ms. Standard LTE zapewnia również zachowanie wysokich parametrów dla użytkowników w ruchu do 120 km/h.
LTE pracuje na częstotliwości 1800 MHz. Co oznacza, że na razie z LTE mogą cieszyć się mieszkańcy obszarów zurbanizowanych. Operatorzy bowiem najpierw starają się pokryć cały dostępny obszar za pomocą sieci GSM 900 (mniejszy koszt związany z pokryciem dużych obszarów), a następnie w regionach związanych z dużym natężeniem ruchu telekomunikacyjnego (np. centra miast, tereny atrakcyjne turystycznie) wdrażany jest też dodatkowo GSM 1800. Zasięg nadajników 900 MHz to kilkadziesiąt kilometrów, 1800 już tylko kilka kilometrów. Wytyczne standardu LTE ograniczają odległość między nadajnikiem a urządzeniem odbiorczym do 5 km.
Tak na dzień dzisiejszy przedstawia się pokrycie kraju siecią LTE.
PLUS GSM
ORANGE
T-MOBILE
PLAY
Niestety mieszkańcy małych miejscowości, nie będą się mogli cieszyć prędkością LTE.
Polkomtel, właściciel Plus GSM i Polsatu Cyfrowego, jako pierwszy uruchomił usługę LTE. Polska była 4 krajem, w którym uruchomiono tą usługę.
Jakie są plany na przyszłość? LTE Advanced czyli LTE-A, tam prędkość pobierania ma być do 1 Gb/s a wysyłania do 500 Mb/s.Tam odległość od nadajnika będzie wynosiła tylko 1 km, co znacznie zawęzi grono odbiorców.
___
4G - telefonia komórkowa czwartej generacji
3G - telefonia komórkowa trzeciej generacji
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz