piątek, 29 sierpnia 2014

LTE-Advanced czyli LTE-A

W poprzednim poście wspomniałem o technologii LTE-A. Czyli jeszcze szybszym Internecie mobilnym. Technologia ta na razie znajduje się w fazie testów. O ile LTE działa na częstotliwości 1800 MHz, to LTE-A ma działać na 800 MHz. Powoduje to konieczność rozbudowy infrastruktury sieci o kolejne nadajniki. Sieć Plus GSM wyciąga rękę w stronę pozostałych operatorów (Orange i T-Mobile), by obniżyć koszty i zbudować wspólną sieć.

Plus GSM był pionierem technologii LTE w Polsce. Konkurencja czyli Orange i T-Mobile, która od 2 lat współpracuje ze sobą w kwestii nadajników (założyły spółkę NetWorkS!). Zygmunt Soloż-Żak - główny udziałowiec Polkomtel (właściciela PLUS GSM) - twierdzi, że Orange i T-Mobile dążą do monopolizacji rynku i przez takie działania chcą wypchnąć poza margines Sieci Plus i Play*.

Sami jednak do niedawna czerpali zyski z tego, że byli jedynym na rynku operatorem udostępniającym LTE. W marcu tego roku, podczas testów LTE-A Plus wypowiedział się już w innym tonie - "Po co mamy budować równoległe sieci LTE. Taniej byłoby sfinansować jedną wspólną"**.

Idealnie pasuje to do mojego niedawnego postu - Konkurencja nie zawsze jest dobra. Obniżenie ceny budowy sieci teoretycznie obniżyłoby cenę usługi dla klienta. Ale jeżeli wystąpi jakaś awaria, bądź skarga klienta, na to, że usługa nie działa poprawnie to czyja to będzie wina? Producenta telefonu? Operatora? Czy sieci?

Już teraz mamy niejednokrotnie do czynienia z przepychanką operator - producent telefonu. Jeden i drugi twierdzi, że wszystko jest w porządku a dana usługa nie działa poprawnie. Co z tego, że telefon jest bez simlocka w ofercie, jak ma brandowany soft i nie można poprawnie skonfigurować telefonu na daną usługę?

Podobnie było z Internetem z sieci Netia, która korzystała z łącz Telekomunikacji Polskiej. Jak była awaria, to Netia zwalała na TP a TP na Netię.

Druga sprawa to pakiety? Po co komu prędkość LTE czy LTE-A, gdy mamy do czynienia z pakietami danych? Teoretycznie mam prędkość 100Mb/s. A mam pakiet 30 GB? 100 megabitów na sekundę oznacza, że pobieram dane w ilości 12,5 megabajta na sekundę (kilka utworów mp3), po minucie mam 750 MB czyli jeden słabej jakości film. Film Full HD zajmuje kilka GB. Po 40 minutach zabawy, cały transfer 30 GB może nam się skończyć. Prędkość po wykorzystaniu limitu jest znacznie obniżana.

Operator Plus GSM ma już ofertę LTE bez limitu. Płacąc 89,90 zł miesięcznie możemy cieszyć się prędkością LTE bez limitu danych.


Studiując jednak regulamin świadczenia usługi znajdziemy taki zapis:
Zgodnie z rosnącym zużyciem danych przez Abonenta, Polkomtel zastrzega sobie możliwość zmiany parametrów technicznych transmisji danych w ramach usługi „LTE bez limitu” z zachowaniem różnic między klasami wskazanymi w lit. a, w tym obniżenie prędkości transmisji danych do 32 kb/s. 
Takie zabezpieczenie operatora, gdyby nastąpiła awaria lub przeciążenie sieci.

Czekamy teraz na rozwój sytuacji z LTE-A.

___

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz