Najsłabszym punktem dzisiejszych smartfonów jest znikoma odporność na upadki. Każdy smartfon narażony jest tak samo, nie ma mniej lub bardziej odpornych telefonów. Dotyczy to wszystkich nawet wydawałoby się wzmocnionych Samsungów z serii Solid i Xcover. To samo dotyczy myPhone Hammer, smartfonów CAT czy Evolveo. Chwila nieuwagi i po smartfonie. Wyjątkowo mało odporne są telefony z serii Sony Xperia Z (wszystkie modele) a zwłaszcza Sony Xperia Z Ultra z uwagi na olbrzymie rozmiary.
Sony Xperia Z: nieudana próba odklejenia ekranu dotykowego
od wyświetlacza.
Codziennie kilka osób przynosi uszkodzony smartfon, połowa dotyczy przypadków nietypowych, które ja nazywam "chińskimi" markami. 25% dotyczy ekranów dotykowych, które są fabrycznie klejone na całej powierzchni, reszta to "normalne" dotyki, które można łatwiej bądź trudniej wymienić.
Samsung Galaxy S III: szybka położona bez kleju LOCA, przyklejona
tylko na krawędziach taśmą, przy naciśnięciu powstaje "efekt wody"
między wyświetlaczem a szybką. Szybka pęknie przy mocniejszym ucisku.
Dziś omówię te najdroższe, teoretycznie niewymienialne modele. Do tej grupy należą: Samsung Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III (różne warianty jak Neo), Galaxy S III mini, Galaxy S4, Galaxy S4 mini, Galaxy S5, Galaxy S5 mini, Note, Note 2, Note 3, Note 4, Mega 6,3 itd. W tych modelach tzw, szybka jest zintegrowana z całym kompletem - tzw. fullset, czyli ramka wyświetlacza, na którą położony jest wyświetlacz, potem warstwa z dotykiem, całość pokryta bezbarwnym klejem, na wierzchu szkło (to które tak często się tłucze).
HTC Desire 500: Klej LOCA dostał się między wyświetlacz a warstwy folii
rozpraszającej światło podświetlenia. Nie da się tego doczyścić, tylko wymiana
kompletu pomoże.
Teoretycznie można taki ekran rozkleić, teoretycznie można kupić samo szkło, teoretycznie da się to zrobić. Praktyka jednak pokazuje, że można w trakcie wymiany poczynić setki błędów, użyć błędnych składników lub po prostu mieć pecha. Osoby, które podejmują się wymiany samego szkła szacują, że co trzeci egzemplarz się nie uda, trafi do śmietnika. Mimo zastosowania wielu skomplikowanych i drogich maszyn najsłabszym ogniwem jest człowiek oraz fakt, że pracujemy z uszkodzonym mechanicznie telefonem, który jest po upadku bądź innym urazie mechanicznym. Smartfony są obecnie tak skomplikowanymi urządzeniami, że zabija je szybko odrobina wilgoci czy upadek z dużej wysokości na twardą powierzchnię (nie mówię tu o ekranach dotykowych, wyświetlaczach czy szybkach) - płyta główna potrafi się odkształcić a procesory montowane w technologii BGA stracić połączenie z płytą główną.
HTC Windows 8S: Jak powyżej.
Ilustracje załączone do niniejszego artykułu pochodzą z forum elektroda.pl, które zajmuje się szeroko pojętą elektroniką a jeden jego dział - segmentem GSM.
Jeszcze jeden HTC Windows 8S
Dlaczego pojawiają się takie problemy - prócz czynnika ludzkiego, najważniejszym problemem jest użycie prawidłowych części. Chciałbym nadmienić, że nie ma czegoś takiego jak ORYGINALNA SZYBKA, sprzedawana na znanym portalu aukcyjnym. Produkty te są lepszymi bądź gorszymi imitacjami. Producent, serwisy autoryzowane oraz szanujące się serwisu pogwarancyjne nie zmieniają samych szybek - zmieniają fullsety, czasem całe panele przednie, czasem sam ekran dotykowy (warstwa dotykowa i szkło/tworzywo sztuczne). Oferowane na aukcjach szkła często mają inny odcień - po wymianie kolor nie współgra z resztą telefonu. Innym mankamentem jest ich przezroczystość - po zamontowaniu i przyklejeniu okazuje się, że czujniki zbliżeniowe działają nieprawidłowo. Mają inną grubość - odczuwalnie wystają ponad obudowę, co jest zauważalne najczęściej w pobliżu klawisza home (o ile taki dany modle posiada). Czasem mają też inne wymiary. Gdy są mniejsze, to po pojawia się szczelina i przez prześwity widać podświetlenie wyświetlacza. Gdy są za duże, przy sklejeniu i utwardzeniu szkło może od razu pęknąć a nawet sam wyświetlacz.
Samsung Galaxy S III: kilka tygodni po wymianie pojawiają się "artefakty".
W związku z tym, że produkty te są sprowadzane z Chin wątpliwej jakości kanałami dystrybucji, często nie mamy możliwości zwrotu czy zareklamowania produktu. Zostaje nam zakup nowej całej części.
Oryginalny ekran dotykowy wraz wyświetlaczem (fullset) do Galaxy S III (i9300)
Inne modele, prócz wymienionych wcześniej Samsungów, których ten problem dotyczy to:
- iPhone 4, 4s, 5, 5s, 5c, 6, 6 plus;
- LG G, G2, G3, F60, L Fino, G Flex, Nexus 4, Nexus 5, Spirit;
- Nokia Lumia 530, 630, 635, 720, 730, 800, 830, 900, 920, 925, 930, 1020, 1320, 1520, Nokia X, X+, XL,
- Microsoft 540, 640, 640XL;
- Sony Xperia P, S, V, E3, E4g, M2, M2 Aqua, T3, Z ultra, Z, Z1, Z1 compact, Z2, Z3, Z3 compact
- Alcatel Idol, Idol mini, Idol 2s,
- HTC - cała rzesza modeli (już nawet nie chce mi się wymieniać).
- inne marki.
Oryginalny ekran dotykowy wraz wyświetlaczem (fullset) do HTC Windows 8S
Podsumowując - nie wymieniamy samych szybek, wymieniamy ekrany dotykowe, lub fullsety - wszystko zależy od modelu. Proszę nie wierzyć filmom na YT. Są one odpowiednio montowane lub pokazują jedną udaną z wielu nieudanych prób. Żaden film na YT nie pokazuje jak telefon zachowuje się po kilku dniach czy tygodniach (zacieki z kleju LOCA mogą pojawić się po dłuższym czasie). Uwierzcie, że gdyby było to możliwe i opłacalne, serwisy autoryzowane robiły by taką usługę, również wykonywalibyśmy ją i my.
WSZYSTKIE ZDJĘCIA USZKODZONYCH TELEFONÓW POCHODZĄ ZE ŹRÓDEŁ WŁASNYCH ORAZ Z FORUM ELEKTRODA.PL