wtorek, 9 października 2012

Zabezpiecz swój telefon przed zimnem.


Nadeszła jesień. Zaczynamy się cieplej ubierać, zadbajmy też o nasz telefon. Jemu też zimno nie służy.

Nie każdy sobie zdaje z tego sprawę, ponieważ nikt nie czyta instrukcji obsługi i wytycznych dotyczących użytkowania telefonu. Zawarto w niej m.in. informacje dotyczące zakresu temperatur. I tak dla przykładu w instrukcji do Samsunga Galaxy S i9000 (taką mam akurat pod ręką) czytamy:
" używać urządzenia w temperaturach z zakresu od -20 do +50 stopni Celsjusza. Przechowywać baterię w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza." Przejrzyjcie instrukcję do waszych telefonów, znajdziecie tam podobne informacje.

Spróbuję wytłumaczyć, co może się zepsuć w naszym telefonie.

Przede wszystkim może ucierpieć ekran dotykowy. Jest to kilka warstw tworzyw sztucznych, ewentualnie zewnętrzna warstwa to bardzo cienkie szkło.

Zdarzały się przypadki, że podczas szybkich zmian temperatur takie tworzywo może pęknąć. Telefony komórkowe mamy na rynku względnie od niedługiego czasu. Ale osoby korzystające z okularów, które oprawki mają także wykonane w większości z tworzyw sztucznych, spotkały się z tym, że na silnym mrozie taka oprawka pękła. Najgorzej jest gdy telefon mamy wykonany z metalu i szkła. Tam dotyki psują się najczęściej. Może to tylko ja zaobserwowałem, może wy także. Od 10 lat naprawiam wasze telefony - zaobserwowałem zwiększoną awaryjność dotyków w okresie jesień-zima.

Ekrany dotykowe mamy od niedawna, dłużej na rynku mamy telefony rozsuwane, tzw. slidery. Czy to w bok, czy to w dół - części telefonu połączone są cienką taśmą z tworzywa sztucznego. Taśma ta pracuje, gdy telefon rozsuwamy i zsuwamy. Żywotność takiej taśmy obliczona jest na 2 lata - tyle ile trwa gwarancja. Często jednak, psuje się szybciej, gdy pracuje w mocno ujemnych temperaturach. Robi się sztywniejsza i zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia mechanicznego (po prostu taśma pęka).

Jak się zabezpieczyć przed uszkodzeniem telefonu? Można włożyć go w jakiś pokrowiec, który trochę go ochroni przed zimnem. Telefon należy nosić, w wewnętrznych kieszeniach, gdzie ma szansę ogrzać się od naszego ciała. Ograniczajmy rozmowy przy silnym mrozie - zmniejszymy w ten sposób wydatki na telefon. Korzystajmy z zestawu słuchawkowego, nasz organizm też skorzysta. Wszak ograniczamy w ten sposób emisję fal radiowych w pobliżu głowy.

Przyszła jesień, po niej będziemy mieli zimę, podczas której często mamy temperatury poniżej 20 stopni Celsjusza. Zabezpiecz więc swój telefon już dziś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz