poniedziałek, 23 lutego 2015

Samsung Galaxy Grand Prime i Samsung Galaxy Core 2

Mamy więc kolejny model ze stajni Samsunga, do którego beskutecznie na razie klienci szukają pokrowców - Galaxy Grand Prime. Przypomnę tylko, że kolejno pojawiły się - Samsung Galaxy Grand, Samsung Galaxy Grand Neo, Samsung Galaxy Grand 2 i ostatnio Samsung Galaxy Grand Prime. Nadążacie?



Czym się więc różnią, jak je w hierarchii ustawić. Ja nie wiem, spróbujmy to wszystko usystematyzować. Samsung Galaxy Grand Neo to minimalnie odświeżona wersja Galaxy Grand, chociaż nie do końca. Mamy ten sam ekran, tyle samo pamięci RAM, pamięci wbudowanej. Jednak po roku (pierwszy wyszedł na rynek w I kwartale 2013 roku) zdecydowano się w Neo zamontować gorszy aparat, zamiast 8 Mpx z tyłu i 2 Mpx z przodu mamy odpowiednio 5 i 0,3. Procesor taktowany identycznym zegarem 1,2 jednak w Neo zastosowano tańszy model. Podsumowując Grand Neo, który wyszedł w 2014 roku jest zubożoną, tańszą wersją modelu z 2013 roku. Pamiętamy, że podobnie marketing Samsunga uczynił z modelem Core - następny model, Core Plus był słabszą wersją poprzednika. O tym pisałem w artykule - "Samsung Galaxy Core Plus czy Minus?"

Poprawa parametrów nastąpiła z wejściem na rynek modelu Grand 2. Faktycznie jest większy (ekran: 720 x 1280 px, 5.25"), szybszy (Qualcomm Snapdragon 400 8226 - cztery rdzenie 1,2GHz, GPU Adreno 305) i ma więcej pamięci RAM (1,5 GB). 

Samsung Galaxy Grand Prime to w zasadzie lekko odświeżona wersja Grand 2, bowiem procesor o oczko wyżej - Qualcomm Snapdragon 410 8216, 4 rdzenie, 1,2 GHz, GPU Adreno 306. znowu mniejszy bo 5" co niektórych tylko ucieszy, jednak rozdzielczość ekranu dużo słabsza: 540 x 960 px. Ilość RAM zmniejszona z 1,5 GB do 1 GB. Nie widzę sensu, zwłaszcza, że każda nowsza wersja Androida jest coraz bardziej pamięciożerna a wraz z nią aplikacje pracujące pod daną wersją systemu. Jednym słowem pamięci i procesora nigdy za wiele. Czy faktycznie PRIME? Nie sądzę. Złapie się na to osoba, która i tak w pierwszej kolejności wyłącza transmisję danych, "bo mu telefon pieniądze zeżre z konta". Nerd ominie ten model szerokim łukiem. 1 GB RAM zaczyna mieć każdy normalny model telefon pracujący pod kontrolą Androida. Szybko okaże się, że na dzień dzisiejszy to za mało.

Równocześnie z Grand Prime pojawił się Samsung Galaxy Core 2. Najpierw mieliśmy więc Core, Core Plus, potem pojawił się Core LTE, teraz mamy Core 2. 

O Core i Core Plus już wspomniałem powyżej i w artykule - "Samsung Galaxy Core Plus czy Minus?" Znamy więc wasze sztuczki, producenci. Po przeanalizowaniu parametrów znowu można śmiało powiedzieć, że ta dwójka przy numerze jest na wyrost. Core LTE powstał wraz z rozwojem sieci LTE, zmieniono w nim wygląd, dając skóropodobny materiał na tylną klapkę. Całość sprawiała wrażenie estetycznie, zgodnie z polityką firmy Samsung - telefon to moda, gadżet sezonowy. O ile w Core i Core Plus użyto procesory stosowane w Samsungach od lat: Qualcomm i Broadcomm. To model LTE ma procesor Renesans MP5232 dwurdzeniowy, taktowany zegarem 1,2 GHz.


Nie mogę sobie przypomnieć, gdzie wcześniej były stosowane produkty tego producenta, jednak nazwa Renesans, błądzi mi gdzieś po głowie. Chyba jakieś końcówki mocy w starych telefonach wymienialiśmy. Jak sobie przypomnę dopiszę na dole.

Wróćmy do naszego Core LTE. W zasadzie nie mam nic do dodania. Kolejny średniej klasy Samsung Galaxy, w którym doszła obsługa LTE.



Natomiast najnowszy Samsung Galaxy Core 2 to... Core Plus z większym ekranem. Ma 4,5" jednak rozdzielczość jest identyczna jak w Core Plus, bowiem 480 x 800 px. RAM 768 MB (to nie żart), pamięci wewnętrznej 4 GB (LTE i Core miały po 8 GB). Procesor chińskiej firmy Spreadtrum, która swoje produkty umiejscowiła między innymi w takich słabiakach jak Galaxy Pocket 2*, Galaxy Young 2, czy tanie modele Lenovo. Ciśnie się na usta jedno: "bieda panie". Oczywiście ten model telefonu a zatem i telefon nie jest w stanie obsłużyć LTE.

Żeby bardziej zamieszać w głowach niedługo pojawią się takie modele jak Samsung Galaxy Core Prime i Samsung Galaxy Core Lite.

---
* Samsung Galaxy Pocket 2 to smartfonik sprzedawany klientom w sugerowanej cenie 199zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz